Czy warto zastosować światła LED do jazdy dziennej?

Czy warto zastosować światła LED do jazdy dziennej?

swiatla_led_lexus_nx_640Do niedawna reflektory z żarówkami LED w samochodach osobowych należały do rzadkości. Stanowiły swego rodzaju przejaw snobizmu, gdyż montowane były zazwyczaj jedynie w samochodach klasy premium.

Postęp techniczny, upowszechnienie technologii LED, a co za tym idzie znaczące obniżenie cen podzespołów potrzebnych do instalacji reflektorów LED sprawiły, że dzisiaj większość aut posiada na wyposażeniu światła dzienne LED.

W starszych samochodach, których ciągle wiele porusza się po polskich drogach, pozostaje jedynie opcja zamontowania uniwersalnych, dodatkowych świateł z żarówkami LED.

Czy to się opłaca i czy w ogóle warto?

Z pewnością tak, a to z powodu przede wszystkim oszczędności energii elektrycznej. Wydawać mogłoby się, że w samochodzie ta energia jest darmowa. Nic bardziej błędnego. Aby dostarczyć napięcie elektryczne do reflektorów potrzebne jest pobranie energii elektrycznej z akumulatora samochodowego zamontowanego pod maską na postoju
bez włączonego silnika, albo w trakcie jazdy z alternatora. Alternator
z kolei napędzany jest silnikiem, który zużywa paliwo.

Bardzo dobrze to zjawisko widać w samochodach ze słabszymi silnikami. Kiedy włączamy podczas jazdy klimatyzację, która pobiera sporo energii silnik wyraźnie słabnie. Zatem, aby kontynuować jazdę z tą samą dynamiką, co przed włączeniem klimatyzacji, trzeba mocniej wcisnąć pedał gazu, a to powoduje zwiększenie zużycia paliwa.

Podobnie jest w przypadku włączenia świateł, choć oczywiście w mniejszej skali, z uwagi na to, iż refletkory preflektor-matrycowy-ledobierają mniejszą energię niż klimatyzator. Tak czy inaczej mimo, iż nie czujemy tego, to w przypadku włączenia świateł zużycie paliwa rośnie.

Rozwiązaniem jest zastosowanie świateł LED do jazdy dziennej. Technologia LED umożliwia taką samą moc świecenia przy jednoczesnym drastycznym obniżeniu poboru energii, zatem po zastosowaniu świateł LED samochód zużywa mniej benzyny czy oleju napędowego. Koszt instalacji świateł LED zwraca się średnio po okresie dwóch lat używania. Po tym okresie zysk staje się już rzeczywistością.

Należy sądzić, że dalszy postęp technologiczny wymusi kolejne obniżki kosztów, a to przełoży się na szybszy okres zwrotu z inwestycji w reflektory LED w naszym samochodzie.