Co to jest pyłek pszczeli i dlaczego stosować go w swojej diecie?

Co to jest pyłek pszczeli i dlaczego stosować go w swojej diecie?

Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze, które są produkowane przez kwiaty. Ich zbieraniem zajmują się pszczoły. Z roślin takich jak mak, kukurydza i łubin zbierają one jedynie pyłek. Z innych pyłek oraz nektar. Następnie mieszają go ze swoją śliną oraz nektarem i w postaci tzw. obnóży transportują go do ula. Tam składają pyłek w komórkach plastra. Pyłek, który trafił w formie obnóży do ula nazywany jest pyłkiem pszczelim.Służy on zaspokajaniu aktualnych potrzeb pokarmowych oraz tworzeniu zapasów.

Młode osobniki wzbogacają później pyłek miodem oraz śliną, rozdrabniają go i ubijają. Ubity w plastrach pyłek zasklepiany zostaje miodem i woskiem. Tam następuje fermentacja beztlenowa, w wyniku której powstaje kwas L-mlekowy, który konserwuje pyłek kwiatowy.

Tak spreparowany pyłek nazywa się pierzgą i stanowi on podstawowe źródło białka dla pszczół. Jest ponadto źródłem wielu substancji odżywczych i mineralnych.

5

Czym jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli to połączenie wielu ważnych dla organizmu ludzkiego składników odżywczych. W ciągu roku jedna pszczela rodzina produkuje nawet 7 kg tego pyłku. Świeżo zebrany pyłek jest nietrwały, gdyż zawiera dużą ilość wody. Konieczna jest jego konserwacja. Poddaje się go procesowi suszenia w temperaturze pokojowej lub mrożeniu.

Właściwości pyłku kwiatowego

Pyłek kwiatowy to produkt bogaty w biologicznie aktywne substancje. W ziarnach pyłku pochodzących z różnych gatunków roślin stwierdzono około 200 substancji. Do najważniejszych grup związków należą białka i aminokwasy, flawonoidy, węglowodany, lipidy i kwasy tłuszczowe, enzymy,witaminy oraz sole mineralne. Z tego względu nazywa się go niekiedy cudowną odżywką.
W pyłku kwiatowym wykryto ok. 40 pierwiastków w formie soli mineralnych w tym potas, magnez, żelazo i cynk. W mniejszych ilościach występuje selen, bor, srebro, pallad, platyna, cyrkon i tytan.
Węglowodany to głównie fruktoza, glukoza, maltoza, oraz w mniejszej ilości: arabinoza, ryboza, izomaltoza itd.