Decoupage – szczególna technika dekoracji

Decoupage – szczególna technika dekoracji

Uważa się, że ta technika decoupage narodziła się na Syberii – nomadowie ozdabiali w ten sposób groby swoich przodków. Dzięki ich pomysłowości powstało już wiele wspaniałych przedmiotów, które ubogacają codzienność jej twórców. Dla niektórych to wciąż tajemnicza sztuka. Tak naprawdę jednak nie jest ona niczym trudnym i możliwym do zrealizowania tylko przez uzdolnione osoby. Dzisiaj zyskuje coraz większą popularność pod hasłem Do It Yourself. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Co to jest decoupage

Decoupage z pochodzi języka francuskiego: „decouper” oznacza “wycinać”.  To metoda ozdabiania przedmiotów z: drewna, metalu, szkła, tkaniny, plastiku, ceramiki, kamionki czy wosku, za pomocą wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Element zdobniczy pokrywa się wieloma warstwami lakieru, aby wtopił się w powierzchnię. Dzięki temu nie czuć go pod palcami – wygląda jakby był namalowany.

Między serwetkami papierowymi z ładnymi, ciekawymi motywami oraz lakierem, o czym już wiesz, powinien się jeszcze znaleźć klej i pędzelek. Kupisz je w internecie, w sklepie dla plastyków lub w sklepie papierniczym. W takich miejscach znajdziesz też gotowe bazy: bransoletki, szkatułki, obrączki, literki i zawieszki. Oprócz tego, możesz też diametralnie zmienić wygląd swojego domu, poprzez własnoręczne odświeżenie starych mebli czy sprzętów, które wydają Ci się monotonne, jak chociażby chlebak w kuchni.  Masz tutaj naprawdę spore pole do popisu i wyrażenia siebie!